Čo je filokartia?

Kategórie
 
 
 

 
 
 
 

Filokartia je zberateľské hobby, ktorého predmetom je štúdium a zbieranie pohľadníc. Skúma aj históriu pohľadníc, ich tvorbu a výrobu.

Kde a kedy vznikli pohľadnice? Pravdepodobne v 19. storočí v Nemecku. V roku 1870 vydal August Schwarz z Oldenburgu sériu pohľadníc, na ktorých boli vyobrazené rôzne mestá. Za najstaršie slovenské pohľadnice považujeme litografické obrázky Bratislavy a Trenčína z roku 1892.

V tomto období sa v spoločnosti vytvorila ekonomicky silná vrstva, ktorá mala viac voľného času a často ho trávila cestovaním. Zároveň sa rozvíjala fotografická technika, výroba a doprava. To všetko umožnilo nástup pohľadníc ako komunikačného prostriedku.

Turistický ruch napredoval. A s ním aj nový druh korešpondencie. Cestovatelia si posielanie pohľadníc veľmi obľúbili. Malé kartičky neslúžili len na prenos krátkych pozdravov, ale stali sa z nich aj cenné historické pramene. Postupne sa menila ich vizuálna úprava aj technika výroby.

Filokartia ako zberateľská vášeň

Prví zberatelia pohľadníc sa objavili už na prelome 19. a 20. storočia. Kolekcie si ukladali do obalov na spôsob rodinných archívov. Albumy na pohľadnice sú dodnes hlavnou zberateľskou pomôckou pre filokartistov.

Zbierky sú rozdelené najmä podľa námetov. Väčšinu zberateľov zaujímajú pohľadnice s mestami, obcami, kultúrnymi či prírodnými pamiatkami. Na Slovensku sú najobľúbenejšie väčšie mestá: Bratislava, Košice alebo Nitra. Atraktívne sú aj pohľadnice s vyobrazením Vysokých Tatier a iných turistických regiónov.

Veľmi hodnotné sú pohľadnice, ktoré zachytávajú pamiatky, budovy či ulice, ktoré už neexistujú. Vtedy sa stávajú jedinečným historickým prameňom. Cenné zbierky pohľadníc nemajú len súkromní zberatelia, ale aj niektoré múzeá a galérie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia