Čo je numizmatika? | eHOBBY.sk

Kategórie
 
 
 

 
 
 
 

Na numizmatiku sa môžeme pozrieť dvomi pohľadmi. Prvý ju označuje ako pomocnú historickú vedu. Druhý význam numizmatiky je obľúbené zberateľské hobby.

Numizmatika ako veda

Numizmatika je historická veda, ktorá skúma mince, bankovky a ostatné druhy platidiel. Patrí k nej aj starostlivosť o platidlá, mince, medaily a plakety. Z numizmatiky sa neskôr odčlenila notafília ako samostatný odbor. Špecializuje sa výlučne na bankovky a papierové platidlá.

Čo je úlohou numizmatiky? Študovať dejiny mincí, platidiel, ale aj cien a miezd. Vychádza z hmotných prameňov, ktoré súvisia s numizmatikou a dokumentujú jej minulosť.

História numizmatiky ako vedy

Numizmatika pôvodne pochádza z gréckeho slova nómisma, čo znamená štúdium mincí.

Samotné vnímanie numizmatiky ako vedy vzniklo v 17. storočí. Prvé platidlá sú však o stovky rokov staršie. Numizmatici odhalili, že rôzne druhy výmenných platidiel (zlaté odliatky, jantár) sa používali už 400 rokov pred naším letopočtom.

V začiatkoch určovala hodnotu platidla váha odliatku alebo iného výmenného prostriedku. Až neskôr nastala potreba zvýšiť hodnoty platidiel. Uľahčilo to obchodovanie s platidlami aj samotný obchod.

Kedy sa objavili prvé mince ako platidlá? V 6. až 7. storočí pred naším letopočtom. V tej dobe sa používali prvé kovové disky v rôznych veľkostiach. Tento spôsob platenia sa začal rýchlo šíriť hlavne v centrách obchodu v Grécku a priľahlých oblastiach.

Numizmatika ako hobby

Numizmatika nemusí byť len veda. Môže sa stať aj celoživotnou vášňou. Jej čaro a tajomstvo lákajú stále veľa nadšených zberateľov.

Numizmatika je zberateľstvo mincí. Mnohí numizmatici ju povýšili na svoju najväčšiu životnú záľubu. Zbierajú hlavne mince, ktoré boli v obehu. Ale aj také, ktoré boli určené do obehu, no nedostali sa tam.

Obľúbeným zberateľským predmetom sú aj chybné mince, ktoré majú chybu priamo z výroby. V poslednom čase sa tlačí do popredia zbieranie pamätných mincí, ktoré sú vyrobené zo vzácnych kovov (zlato, striebro, platina, paládium).

Po prechode na euro sa na Slovensku rozšírilo zbieranie euromincí. Cenné sú aj rôzne exkluzívne sady mincí.

Zberateľské potreby ako súčasť numizmatiky

Numizmatika ako koníček si vyžaduje rozličné zberateľské potreby. Slúžia na to, aby bola zbierka chránená, prakticky a prehľadne uložená a aby sa zachovala pre budúce generácie.

Zberatelia mincí najčastejšie potrebujú albumy na mince. Vďaka nim majú svoje kolekcie vždy spoľahlivo uskladnené v pevnom obale.

Používajú však aj iné úložné systémy:

Numizmatika je zaujímavá veda aj jedinečná zberateľská vášeň. Nie je dôležité, ktorý smer je vám bližší. Obom sa dá rýchlo podľahnúť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia