Gábrišovky – fantasy bankovky Mateja Gábriša

Kategórie
 
 
 
 
 

Zbierate fantasy bankovky? Vo vašej zbierke nesmú chýbať privátne bankovky Mateja Gábriša. U nás aj v zahraničí sú horúci zberateľský artikel, podobne ako reálne platidlá.

Matej Gábriš je slovenský grafik a patrí k malej skupine nadšencov, ktorí navrhujú a tlačia súkromné bankovky. Na svete je len zopár ľudí s rovnakým hobby.

K bankovkám má vzťah od detstva: zbieral ich už ako 6-ročný. Dnes je celosvetovo známy a jeho gábrišovky sa dostali dokonca až ku Fidelovi Castrovi či spisovateľovi Jo Nesbovi. Tvorbu Mateja Gábriša mapuje kniha Money Art.

Gábrišovky spájajú peniaze a umenie. Zobrazujú rôzne príležitostné motívy, ako to poznáme skôr zo sveta známok. Zachytávajú historické udalosti, ale sú aj poctou známym osobnostiam: Štefánikovi, Hviezdoslavovi či Freddiemu Mercurymu. Práve vďaka širokému spektru motívov sú vhodné, dostupné a hodnotné nielen pre skúsených zberateľov, ale aj pre verejnosť. Obľúbený motív si nájde každý.

Bankovky Mateja Gábriša sú vyrobené z kvalitného papiera alebo polyméru. Polymérové vynikajú dlhšou životnosťou a lepšou odolnosťou voči poškodeniu, vysokým teplotám a vode. Obsahujú aj bezpečnostné prvky ako hologram a priehľadné políčko.

Fantasy bankovky sú oživením zberateľského trhu, pretože niektoré národné meny už zanikli. Napríklad v Európe po príchode eura. Oživte aj vy svoju zbierku kúskami od presláveného slovenského výrobcu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia